Strony związane z hasłem 'opisy elektryczne':

  • Grawerowane tabliczki »

    W stanie zupełnego wyładowania akumulatora, czyli w stanie, w którym akumulator nie może oddawać energii elektrycznej, elektrody stanowią płyty ołowiowe pokryte warstwą siarczanu ołowiu PbS04. Aby akumulator mógł stać się źródłem energii elektrycznej, należy go najpierw przyłączyć do zewnętrznego źródła energii elektrycznej, czyli musi nastąpić ładowanie akumulatora. W celu ładowania akumulatora należy połączyć jego elektrody ujemne z ujemnym biegunem źródła zewnętrznego, zaś elektrody dodatnie z biegunem dodatnim źródła zewnętrznego. Po połączeniu akumulatora z zewnętrznym źródłem energii elektrycznej przez elektrolit płynie prąd jonowy. Jony dodatnie H+ zdążają do elektrod ujemnych, na których zachodzi reakcja w wyniku której pokrywają się one warstwą gąbczastego ołowiu. Jednocześnie stężenie elektrolitu przylegającego do tych płyt zwiększa się. W rezultacie na elektrodzie dodatniej osadza się warstwa tlenku ołowiu, a wokół tej płyty zwiększa się stężenie elektrolitu.

    Data dodania: 18 02 2015 · szczegóły wpisu »
  • Dystrybutor LG »

    Prąd płynący w uzwojeniu pierwotnym jest sumą geometryczną prądu jałowego oraz prądu wywołanego obciążeniem strony wtórnej. Ponieważ przy całkowitym obciążeniu transformatora prąd stanowi niewielki ułamek prądu. Wraz ze wzrostem prądów wzrastają straty mocy w uzwojeniach transformatora. Aby nie były one zbyt duże, wytwórca podaje dla każdego transformatora największe dopuszczalne obciążenie w jednostkach mocy, czyli moc znamionową (moc pozorną). Inaczej mówiąc, moc znamionowa transformatora to moc pozorna, na którą transformator został zbudowany i oznaczony. Dla transformatora jednofazowego jest ona równa iloczynowi znamionowego napięcia pierwotnego oraz prądu znamionowego, największego prądu, jaki może płynąć przez uzwojenie pierwotne w stanie obciążenia.

    Data dodania: 18 02 2015 · szczegóły wpisu »
  • Opisy po rosyjsku »

    Płyty elektrod akumulatorów wykonuje się w dwóch rodzajach jako płyty wielko powierzchniowe lub pastowane. Pierwsze z nich mają kształt prostokątnych ram zawierających cienkie żeberka o grubości 0, 5 mm, dzięki czemu można uzyskać dużą powierzchnię styczności między elektrolitem i elektrodą. Stosowane są one wyłącznie jako elektrody dodatnie i to w akumulatorach przeznaczonych do pracy w jednym miejscu, tzn. w akumulatorach, których ciężar nie ma zasadniczego znaczenia dla ich eksploatacji. Płyty pastowane mogą być stosowane jako elektrody dodatnie i ujemne. Są one lżejsze od płyt wielko powierzchniowych, lecz mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną i odporność elektrochemiczną. Płyty te wykonuje się z czystego rafinowanego ołowiu z kilkuprocentowym dodatkiem antymonu (zwiększającym ich wytrzymałość mechaniczną) i mają postać szkieletu ażurowego. W szkielet wtłaczana jest pasta sporządzona z tlenków ołowiu i innych ciał,, których zadaniem jest zwiększenie porowatości i wytrzymałości pasty.

    Data dodania: 18 02 2015 · szczegóły wpisu »
  • Grawerowanie »

    Tak naładowany akumulator, którego napięcie między sąsiednimi płytami o przeciwnych znakach osiąga 2, 6... 2. 8 V, zaś gęstość elektrolitu 1, 26... 1, 28 g/cm3, może być przyłączony do części odbiorczej obwodu. Następuje wtedy stopniowe wyładowanie akumulatora, podczas którego zachodzą procesy odwrotne do tych, które występowały przy ładowaniu, zaś siła elektromotoryczna zmniejsza się. Dzięki odwracalności procesów chemicznych zachodzących w akumulatorach można je wielokrotnie ładować, a więc ich czas użytkowania jest wielokrotnie dłuższy od czasu użytkowania ogniw, w których przemiany chemiczne są nieodwracalne. Podstawowymi parametrami elektrycznymi akumulatorów są — podobnie jak ogniw nieodwracalnych — siła elektromotoryczna oraz pojemność, będąca iloczynem prądu płynącego przez akumulator podczas jego wyładowywania oraz czasu, w ciągu którego można ten prąd pobierać.

    Data dodania: 18 02 2015 · szczegóły wpisu »